Proces rozkładu zwłok

Po śmierci w ciele zamierają wszelkie procesy utrzymujące organizm przy życiu, natomiast rozpoczyna się praca nad rozkładem zwłok, którą można podzielić na kilka etapów.

 

ETAP I

Nazywany jest fazą świeżą, następuje wówczas autoliza – jest to rozpad komórek, tkanek, a w efekcie całych narządów, który zostaje wywołany przez enzymy.

 

ETAP II

Wzdęcie rozpoczyna się po kilku dniach (około tygodniu) – w zależności od czynników zewnętrznych i okoliczności śmierci. W miarę jak bakterie żerujące na ciele wyjadają żołądek oraz jelita, dochodzi do wytwarzania gazów, które zaczynają wzdymać ciało. Jelita rozdymają się unosząc brzuch, wzrasta ciśnienie w jamach ciała. Wzdęcie całego ciała następuje także wskutek gnicia krwi w żyłach i tętnicach.


ETAP III

Po zakończeniu etapu wzdęcia, który może zakończyć się np. zapadnięciem brzucha do środka, rozpoczyna się proces gnicia. Pierwszym zwiastunem są pojawiające się na ciele zielonkawe plamy. W wyniku postępującego procesu gnilnego dochodzi do gromadzenia się gazów w tkance podskórnej i rozmiękania narządów oraz uwalniania wody komórkowej.

 

ETAP IV

Ostatni etap jest bardzo zróżnicowany – w zdecydowanej większości o jego przebiegu decyduje otoczenie w jakim znajduje się ciało. Niekiedy ciało może wyschnąć, innym razem skóra i mięśnie są zjadane w krótkim czasie przez żuki i larwy.