Zmarła mi bliska osoba, co mam robić?

Zmarła mi bliska osoba, co mam robić?

Bez względu na to czy bliska osoba zmarła po długotrwałej chorobie, czy w wyniku nagłego wypadku, śmierć zawsze jest zaskoczeniem. Z chwilą jej przyjścia przeżywamy trudne do opisania chwile. Rozpoczyna się gonitwa myśli związana zarówno z odejściem, jak i wszystkimi formalnościami, jakie są z tym związane. W głowie rodzi się mnóstwo trudnych pytań. Spróbujmy odpowiedzieć na to, jakie kroki podjąć po śmierci bliskiej osoby?

 

Co należy zrobić, jeśli bliski zmarł w domu?

W przypadku agonii lub tuż po śmierci pierwszą czynnością jest wezwanie pogotowia ratunkowego. To czynność niezbędna - po przybyciu lekarz oficjalnie stwierdzi zgon oraz wypisze protokół zgonu, zawierając w nim czas oraz przyczynę odejścia. Dokument jest potrzebny do tego, aby przedstawić go lekarzowi pierwszego kontaktu, którego obowiązkiem będzie wystawienie karty zgonu. Pozwalamy na przeprowadzenie przez ratowników wszelkich czynności tak, aby wszystko przebiegło względnie spokojnie oraz z szacunkiem dla zmarłego.

 

Kiedy wybrać zakład pogrzebowy?

Z chwilą otrzymania protokołu zgonu możemy poinformować zakład pogrzebowy z Warszawy bądź innego miasta o tym, że istnieje potrzeba rozpoczęcia przygotowań do ceremonii pochówku. Dlaczego należy wykonać w tej kolejności? Po pierwsze, istnieje konieczność przewiezienia zwłok do kostnicy. Po drugie, zakład pogrzebowy nie przyjmie zmarłego bez formalnego orzeczenia zgonu przez lekarza.

 

Czy przed pogrzebem należy wzywać firmę sprzątającą?

Pomieszczenie, w którym doszło do czyjejś śmierci, narażone jest na działanie szkodliwych substancji wydobywających się ze zwłok, które zagrażają zdrowiu, a także pojawienia się nieprzyjemnej mdlącej woni. W związku z tym jeszcze tego samego dnia warto wezwać naszą firmę, która specjalizuje się w sprzątaniu po zmarłych. Istotne, aby specjaliści pojawili się w mieszkaniu na krótko po przybyciu pogotowia ratunkowego.

 

Jakie usługi świadczy firma sprzątająca po zmarłych?

Sprzątanie i dezynfekcja mieszkań po śmierci na terenie Warszawy i innych miast to nie jedyna usługa świadczona przez naszą firmę sprzątającą. Jesteśmy także po to, aby wesprzeć rodzinę w tym trudnym czasie. Przewieziemy skażone meble do utylizacji, posprzątamy mieszkanie, a także po skończonej pracy odpowiednio je zabezpieczymy. Podczas gdy my zajmiemy się czyszczeniem, dezynfekcją i ozonowaniem pomieszczenia, rodzina może załatwiać pozostałe formalności z zakładem pogrzebowym.

 

Jakie inne formalności należy załatwić w związku ze śmiercią bliskiej osoby?

Jeśli ratownicy dopełnili formalności, firma porządkowa zajęła się porządkowaniem mieszkania, a zakład pogrzebowy przyjął ciało i skupił się na organizacji pochówku, można skupić się na pozostałych formalnościach. Następnego dnia należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po kartę zgonu, a następnie, ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego w miejscu zgonu w celu poinformowania o śmierci oraz pozyskania aktu zgonu. To z kolei pozwoli na dokończenie formalności z zakładem i potwierdzeniu, w jakiej formie odbędzie się pogrzeb.