Sprzątanie po samobójstwach i zabójstwach

Oferowane usługi wymagają nie tylko dokładności, posiadania obszernej wiedzy zawodowej oraz umiejętności zastosowania jej w praktyce, ale także dużej dozy empatii. Zabójstwo lub samobójstwo to ogromna tragedia, która wiąże się z wielkim bólem dla rodziny zmarłej osoby.

 

Śmierć w wyniku morderstwa jest dla bliskich szczególnie bolesna, ponieważ ma charakter nagły i niespodziewany. W przypadku mniej gwałtownego zgonu rodzina przeważnie ma czas przygotować się na ewentualność utraty kogoś bliskiego. W wyniku zabójstwa osoba zawsze odchodzi nagle.

 

Podobny charakter ma śmierć samobójcza. Chociaż odebranie sobie życia bardzo często jest poprzedzone długotrwałymi problemami, osoby w depresji najczęściej skutecznie je ukrywają. Z tego względu otoczenie zwykle nie jest świadome, że dzieje się coś niepokojącego.

 

Niestety, bardzo często rodzina nie może spokojnie przeżywać żałoby, ponieważ zachodzi konieczność wysprzątania pomieszczenia, w którym doszło do tragedii. W takich przypadkach należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Usługa sprzątania po zabójstwach lub samobójstwach pozwala wyręczyć bliskich z przykrego obowiązku w tym bardzo trudnym dla nich momencie, a przy tym zapewnia domownikom bezpieczeństwo. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że wszystkie powierzchnie zostaną dokładnie oczyszczone, a przedmioty które zostały potencjalne skażone, będą poddane utylizacji. W takiej sytuacji samodzielna próba sprzątania pomieszczenia byłaby niebezpieczna.

 

Czemu należy zlecić to zadanie specjalistom?

 

Sprzątanie w przypadku samobójstwa lub zabójstwa należy do skomplikowanych przedsięwzięć i jest potencjalnie niebezpieczne.

 

Pomieszczenie, w którym doszło do tragedii, zawsze jest traktowane jako miejsce potencjalnie skażone. W wyniku zabójstwa lub samobójstwa bardzo często z ciała wydostaje się krew oraz płyny ustrojowe. Za ich pośrednictwem może dojść do zakażenia lub zarażenia się różnymi chorobami. Istnieje bowiem ryzyko pojawienia się w tym miejscu bakterii, wirusów chorobotwórczych, a także wielu innych patogenów. Właśnie dlatego do takich pomieszczeń nie powinno się wchodzić bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci odzieży ochronnej, rękawiczek, maski oraz ochrony na buty. Ze względów bezpieczeństwa, podczas realizacji usługi w pomieszczeniu nie może znajdować nikt poza osobami sprzątającymi.

 

Od czego rozpoczyna się sprzątanie po samobójstwach lub zabójstwach?

 

Dokładne metody postępowania są zależne od konkretnego przypadku. Nie mniej jednak, najczęściej realizacja zlecenia odbywa się według podobnych procedur.

Pierwszym krokiem jest dezynfekcja pomieszczenia przy pomocy odpowiednich środków chemicznych. W ten sposób usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, które stanowią największe zagrożenie biologiczne.

 

Korzystamy ze specjalistycznych preparatów przeznaczonych do użytku medycznego, niedostępnych dla przeciętnego człowieka. Jest to jeden z powodów, dla których warto powierzyć to zadanie specjalistom. Tradycyjna chemia przeznaczona do sprzątania nie jest na tyle silna, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia mogące prowadzić do zakażeń lub powstawania nieprzyjemnego zapachu.

 

Środki dezynfekujące wykorzystujemy w miejscu, w którym doszło do samobójstwa lub zabójstwa. Na tym etapie eliminowane są wszelkie ślady krwi oraz płynów ustrojowych. Czyszczona jest cała powierzchnia, która została potencjalnie skażona.

Następnie pomieszczenie jest opróżniane. Zabezpieczane są odpady oraz wszystkie przedmioty, które zostaną przeznaczone do utylizacji. Gdy w lokalu jest pusto, przeprowadzana jest dezynfekcja.

Wykonywane jest czyszczenie chemiczne całej powierzchni oraz zabieg ozonowania, który pozwala dobrze zdezynfekować pomieszczenie, usuwając wszelkie potencjalne zanieczyszczenia. Sprawdza się także bardzo dobrze podczas usuwania nieprzyjemnego zapachu.

Wykorzystywane są także środki, które mają usunąć przyczynę powstawania nieprzyjemnego zapachu.

 

Profesjonalny sprzęt

 

Podczas realizacji zleceń wykorzystujemy nie tylko profesjonalne, mocne środki chemiczne, ale także wysokiej klasy sprzęt. W codziennej pracy korzystamy z ozonatorów, lamp UV, odkurzaczy przemysłowych, czy myjek parowych. Ich użycie sprawia, że jesteśmy w stanie kompleksowo wykonać usługę oczyszczania pomieszczenia, pozbywając się wszelkich zabrudzeń oraz niebezpiecznych substancji. Realizację przeprowadzamy zwracając szczególną uwagę na dokładność, dzięki temu zawsze zostawiamy pomieszczenie w stanie, w którym może być dalej bezpiecznie użytkowane.

 

Specyfika sprzątania po zabójstwach lub samobójstwach

 

Strata bliskiej osoby w tak gwałtowny sposób jest dla bliskich traumatycznym przeżyciem. Fachowcy zajmujący się sprzątaniem po zgonach doskonale to rozumieją i potrafią zachować się w taki sposób, by nie przysparzać rodzinie jeszcze więcej bólu. Podchodzimy do klienta z wyrozumiałością, a zlecenia realizujemy zachowując dyskrecję oraz szacunek wobec zmarłego.

 

Kto korzysta z usług sprzątania po samobójstwach lub zabójstwach?

 

Do tak gwałtownej śmierci nie zawsze dochodzi w domu prywatnym. Właśnie dlatego oferta nie jest kierowana jedynie do osób prywatnych. Z usług tego typu korzystają również właściciele hoteli, wspólnoty mieszkaniowe, instytucje państwowe i nie tylko.

 

Od czego zależy stopień skomplikowania danego zlecenia?

 

Jednym z najważniejszych czynników jest czas, przez jaki ciało pozostawało w pomieszczeniu. Rozkład zwłok może, w odpowiednich warunkach, rozpocząć się już po paru godzinach od śmierci. W przypadku samobójstwa lub zabójstwa zdarza się, że ciało zostaje odnalezione dopiero po kilku dniach. W takich przypadkach ulec skażeniu może nie tylko jedno pomieszczenie, ale nawet mieszkanie. Gdy tak się stanie, konieczne jest jego opróżnienie i dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni. W ekstremalnych sytuacjach zdarza się, że trzeba zerwać podłogę, a nawet tapetę ze ścian i sufitu.

 

Stopień skomplikowania zlecenia wpływa również na długość realizacji usługi. JW. przypadku sprzątania po zabójstwie lub samobójstwie, najczęściej prace trwają od kilku godzin, do całego dnia. Gdy ciało zostało znalezione dopiero po pewnym czasie, cały proces komplikuje się i wydłuża.