Sprzątanie rzeczy zmarłego po pogrzebie

Sprzątanie rzeczy zmarłego po pogrzebie

Tradycyjne usługi pogrzebowe, zarówno w Warszawie, jak i pozostałych miastach, nie obejmują czynności, które należy wykonać po śmierci - a zatem porządkowania rzeczy zmarłego, które pozostały w mieszkaniu. Tym należy zając się samodzielnie. W jaki sposób podejść do tego tematu? Tutaj przyda się kilka praktycznych porad.

 

Na czym polega sprzątanie po zmarłym?

Porządkowanie mieszkania po pogrzebie obejmuje zarówno usuwanie przedmiotów należących do zmarłego (wywozimy je do utylizacji), jak i dokładną dezynfekcję pomieszczenia. O ile w pierwszym przypadku można poradzić sobie samemu, o tyle druga czynność wymaga wsparcia doświadczonej firmy, takiej jak nasza. Czynności związane z dezynfekcją warto przeprowadzić jak najwcześniej - na przykład tuż po pogrzebie, aby bez obaw o swoje zdrowie powrócić do pomieszczenia.

 

Kiedy rozpocząć porządki po zmarłym?

To bardzo indywidualna i delikatna kwestia. Bliscy mogą niemal natychmiast po pogrzebie przejść do działania i posprzątać mieszkanie z rzeczy należących do zmarłego lub odczekać pół roku, rok, a nawet znacznie dłużej. Jeśli dotykanie i układanie ubrań oraz pamiątek po bliskiej osobie sprawia zbyt duży ból, warto dać sobie nieco więcej czasu.

Porządki tego typu trzeba jednak przeprowadzić. To jeden z elementów żałoby. Jej trwanie będzie zależało od tego, jak każdy z nas radzi sobie z utratą. Nie należy więc ani przesadnie się spieszyć, ani zanadto zwlekać, ale jednocześnie oswajać się ze świadomością, że z rzeczami - pamiątkami oraz ubraniami – trzeba będzie coś zrobić.

 

Pogrzeb dobiegł końca. Jak rozpocząć porządki?

Gdy czujemy, że nadszedł odpowiedni moment, możemy przejść do przeglądania przedmiotów należących do zmarłego. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu szczególnie, jeśli bliska osoba była w posiadaniu książek, płyt, czasopism, zdjęć, antyków lub biżuterii. Do porządkowania tego typu przedmiotów warto podejść z rozwagą i zastanowić się, które z nich pozostawić, a które sprzedać bądź oddać. Być może konieczne okaże się wsparcie firmy transportowej bądź pozostałych członków rodziny.

Warto jednak pamiętać przy tym, że sprzątanie po pogrzebie to nie misja – możemy podzielić sobie tę czynność na etapy, porzucić i wrócić w odpowiednim czasie, przeprowadzać tak, aby sprawiała jak najmniejsze cierpienie. Istotne, aby zrobić to sprawnie i tym samym przejść jeden z tych istotnych etapów żałoby.

 

Po pogrzebie pozostało mnóstwo ubrań – co z nimi zrobić?

Warto dokładnie przejrzeć rzeczy, które zmarły po sobie pozostawił. Wiele z nich może przeobrazić się w cenne rodzinne pamiątki. Mowa nie tylko o zdjęciach czy drobnych przedmiotach, ale także meblach, ulubionych książkach, tekstyliach, obrazach oraz biżuterii. Nieco trudniej wygląda kwestia ubrań: po zmarłych pozostaje ich całkiem sporo. Co z nimi zrobić?

Wiele osób po pogrzebie decyduje się na pozostawienie ubrań w szafach, z czasem jednak przechowywanie garderoby zmarłego może okazać się kłopotliwe. Lepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich potrzebującym - organizacje pomocowe i instytucje charytatywne chętnie przyjmą rzeczy i oddadzą je tym, którzy będą mogli je nosić jeszcze długo. Ostanie wyjście to wyrzucenie ubrań: jest to jednak rozwiązanie nie dość, że nieprzyjemne, to także nieekologiczne.

 

Czy wypada nosić ubrania po zmarłym?

Niegdyś korzystanie, a nawet dotykanie ubrań należących do zmarłego wiązało się z całym szeregiem przesądów. Dziś to podejście nieco się zmieniło. Jeśli więc bliska osoba była w posiadaniu ubrań, których nie chcemy się pozbywać, a wręcz przeciwnie - zechcemy nosić - nic nie stoi na przeszkodzie. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Nie należy jednak czuć się w związku z tym niezręcznie - ubrania, jak inne przedmioty, mogą stanowić cenną pamiątkę.

 

Co z gromnicą: należy ją schować, wyrzucić czy wypalić?

Sporo kontrowersji wiąże się również z gromnicą, a zatem przedmiotem, który przynależy do człowieka od momentu przyjęcia chrztu aż do śmierci. Jeśli znajdziemy świecę tego typu, wypalmy do końca, zamiast wyrzucać. Zgodnie z tradycją, gromnicy można używać na czas trwania pogrzebu, a także do miesiąca po pochówku.