Etapy dezynfekcji mieszkania po zmarłych

Ocena:

0/5 | 1 głosów

Samotna śmierć lub samobójstwo bliskiej osoby to bardzo ciężka sytuacja dla krewnych zmarłego. Wielu ludzi nie wie, co robić, gdy odkryją w mieszkaniu martwe ciało. W takich chwilach często przeżywają smutek, niedowierzanie lub gniew; pod wpływem silnych emocji trudno jest myśleć o tym, co dalej. Wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, której specjalnością jest dezynfekcja po zgonach.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zmarła osoba, należy usunąć ją z mieszkania, a samą przestrzeń dokładnie posprzątać. Nie rób tego samodzielnie! Zwłoki wydzielają trupi jad, który może powodować bardzo silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. Co więcej, jeśli zgon dotyczył osoby, która chorowała na wirusowe zapalenie wątroby lub AIDS, podczas czyszczenia możesz zetknąć się z groźnymi mikroorganizmami. Dużo lepiej jest skorzystać z wieloetapowej dezynfekcji wykonywanej przez naszą firmę. Jak ona przebiega?

Przed rozpoczęciem prac

Zanim zaczniemy czyścić pokoje po zgonie, bierzemy pod uwagę kilka czynników. Są to:

  • wielkość mieszkania,
  • to, jak długo leżało w nim martwe ciało,
  • sposób śmierci osoby znajdującej się w środku.

To pozwala nam określić zakres i plan działania. W przypadku ludzi, którzy popełnili samobójstwo, a do tego zostali znalezieni po kilku tygodniach lub miesiącach, nasze prace są rozległe oraz czasochłonne. Dużo bardziej niż w przypadku zgonów naturalnych i zwłok, które odkryto po paru dniach.

Przygotowanie mieszkania

W pierwszej kolejności wynosimy z pokoi wszystkie meble, które mogą przeszkodzić w dezynfekcji po zgonie, a następnie je utylizujemy lub oczyszczamy przy użyciu silnych środków chemicznych. Jeśli zwłoki zdążyły już przejść w stan zaawansowanego rozkładu, dokładnie zdzieramy tapety oraz podłogi: to właśnie one w największym stopniu chłoną nieprzyjemne zapachy oraz płyny ustrojowe wydobywające się z ciała zmarłego. Następnie zabezpieczamy szczątki nadal znajdujące się w mieszkaniu.

Czyszczenie z pomocą detergentów

Po wyniesieniu mebli przechodzimy do dezynfekcji ścian, sufitów oraz innych powierzchni. Usuwamy nie tylko zabrudzenia widoczne gołym okiem, ale też mikroorganizmy, które zdążyły się rozwinąć, zanim martwe ciało zostało znalezione. W tym celu przeprowadzamy zamgławianie ULV i ozonowanie.

Pierwsza metoda pozwala nam przede wszystkim pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które unoszą się w mieszkaniu; polega na uwalnianiu środka biobójczego połączonego z odświeżaczem. Po zakończeniu powietrze jest nawilżone oraz wolne od zanieczyszczeń. W międzyczasie wykonujemy wstępne czyszczenie nawierzchni za pomocą aldehydów: dzięki nim pozbywamy się plam czy innych zabrudzeń widocznych gołym okiem.

Zasadnicza dezynfekcja po zgonach zaczyna się na etapie ozonowania. Wtedy pozbywamy się niewidocznych zanieczyszczeń, bakterii czy wirusów. W tym celu używamy bardzo wydajnych generatorów ozonu, dzięki którym sprawnie czyścimy nawet bardzo duże przestrzenie. Po zakończeniu prac dokładnie wietrzymy mieszkanie - zaleca się to robić jeszcze kilka dni po zakończeniu naszych prac.

Co oprócz ozonowania?

Istnieją alternatywne metody dezynfekcji po zgonach. Możemy pozbyć się zanieczyszczeń lub mikroorganizmów na drodze zamgławiania suchą mgłą. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda, która polega na rozpylaniu nadtlenku wodoru połączonego z glikolem. Co ważne, takie zamgławianie nie powoduje zawilgocenia oczyszczanych powierzchni, a do tego pozostawia słodki, przyjemny zapach. Wyżej wspomniane zamgławianie ULV, inaczej dezynfekcja zimną mgłą, polega na rozpylaniu środka biobójczego i również może zostać użyta do zasadniczego sprzątania przestrzeni po zwłokach.

Dlaczego dobrze jest sięgnąć po nasze usługi?

Dezynfekcja po zgonach to wieloetapowy proces, który wykonujemy z użyciem silnych, skutecznych środków biobójczych oraz odkażających. W trakcie pracy przestrzegamy przepisów BHP: ubieramy kostiumy ochronne oraz dokładnie zabezpieczamy meble i szczątki. Warto wiedzieć, że ozonowanie oraz zamgławianie to metody, dzięki którym detergenty dotrą nawet do najmniejszego zakamarka w mieszkaniu. Dzięki temu oddajemy klientom dokładnie wysprzątane przestrzenie, które są zdatne do użytku.